80-287 Gdańsk
Migowska 26
Posłanie dziecka do przedszkola to wydarzenie, które najczęściej jest stresujące zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Mogą mu wówczas towarzyszyć różne emocje, takie jak lęk, smutek czy złość. Dlatego warto z wyprzedzeniem przygotować dziecko do tej sytuacji, dzięki czemu pierwszy dzień w przedszkolu będzie znacznie mniej stresujący. Kilkuletnie maluchy mogą odczuwać silny niepokój związany z pobytem w nowym miejscu i z brakiem obecności rodziców. Dlatego ważną rolę w tym procesie przystosowania się do nowego otoczenia odgrywają zajęcia adaptacyjne. Dlaczego warto posłać na nie dzieci i na czym polegają?
Kluczową funkcją zajęć adaptacyjnych jest ułatwienie dziecku zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Jak wiadomo – maluchy przebywają głównie w środowisku domowym z rodzicami, dlatego pierwsze dni spędzone w przedszkolu mogą być prawdziwym wyzwaniem. Zajęcia adaptacyjne organizuje się przeważnie pod koniec wakacji, czyli w ostatnich tygodniach sierpnia. Mogą trwać tydzień lub kilka dni. Najczęściej biorą w nich udział maluchy wraz z rodzicami, co wpływa na to, że dzieci czują się pewniej i swobodniej w nowym miejscu.
Dzięki uczestniczeniu w tego typu zajęciach dziecko ma możliwość zobaczenia, jak wygląda placówka oraz jej otoczenie. Poznaje także nowe osoby, które będą mu towarzyszyły na co dzień w przedszkolu, czyli wychowawców oraz nowych kolegów i koleżanki. Dzięki stopniowemu oswajaniu się z nowym miejscem i ludźmi pierwszy dzień spędzony w przedszkolu nie będzie dla malucha szokiem. Dlatego właśnie tak duże znaczenie ma posłanie dziecka na zajęcia adaptacyjne. Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu mają zróżnicowaną formę – może to być na przykład wspólne słuchanie bajek terapeutycznych, które uczą dzieci, jak sobie radzić z trudnymi dla nich emocjami i sytuacjami. Świetnie sprawdzają się również służące integracji gry, zabawy naśladowcze, wizyta na placu zabaw, zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne czy edukacyjne.
80-287 Gdańsk
Migowska 26