Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Terapia Kids Skills jako metoda radzenia sobie z problemami

Terapia Kids Skills jako metoda radzenia sobie z problemami

Innowacyjna metoda Kids Skills została stworzona w latach 90. w Finlandii przez terapeutę Bena Furmana. Jest skierowana do dzieci pomiędzy 3 a 12 rokiem życia, które borykają się z różnego rodzaju problemami takimi jak: kłopoty z koncentracją, zasypianiem czy kontrolowaniem emocji. Na czym dokładnie polega terapia Kids Skills i dlaczego warto ją stosować?

Podstawowe założenia metody Bena Furmana

Terapia Kids Skills początkowo powstała z myślą o osobach, które na co dzień pracują z dziećmi, czyli dla wychowawców w przedszkolu oraz nauczycieli. Jednak z biegiem czasu okazała się na tyle skuteczna, że zaczęto ją praktykować niemalże na całym świecie. Metoda Kids Skills jest nieskomplikowana i składa się z 15 kroków, przez które dziecko powinno przejść, aby mogło poradzić sobie z konkretnym problemem. Jaka jest zasadnicza koncepcja tej metody? Koncentrowanie się na samym problemie jest nieskuteczne. By osiągnąć zamierzony cel, trzeba wyrobić w sobie konkretną umiejętność, która pomoże w przezwyciężaniu trudności.

Jak mówi twórca metody, Ben Furman, ciągłe przypominanie dziecku o tym, że nie radzi sobie z jakąś sytuacją, nic nie wnosi. Dlatego osoby z jego otoczenia powinny je wspierać w ćwiczeniu zachowań, które pomogą rozwiązać problem. W tym celu należy umacniać w dziecku poczucie własnej wartości i pokazywać mu jego mocne strony, dzięki czemu będzie zmotywowane do tego, żeby poradzić sobie z trudnościami. Bardzo istotne w tej metodzie jest również wsparcie rodziców czy wychowawców w przedszkolu. Zwieńczeniem całego procesu nauki konkretnej umiejętności jest wspólne świętowanie z osobami, które pomagały dziecku. Umacnia to w nim poczucie własnej wartości oraz pokazuje, że wysiłek włożony w zmianę nawyków był opłacalny. Dzięki temu dziecko zyskuje wiedzę, że mierzenie się z kolejnymi wyzwaniami będzie znacznie prostsze.

 

Data dodania: 2022-09-30 12:33:41
Data edycji: 2022-11-03 12:34:33
Ilość wyświetleń: 110
Bądź
z nami
Logo Facebook
Facebook