Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Terapia Kids Skills jako metoda radzenia sobie z problemami

Terapia Kids Skills jako metoda radzenia sobie z problemami

Innowacyjna metoda Kids Skills została stworzona w latach 90. w Finlandii przez terapeutę Bena Furmana. Jest skierowana do dzieci pomiędzy 3 a 12 rokiem życia, które borykają się z różnego rodzaju problemami takimi jak: kłopoty z koncentracją, zasypianiem czy kontrolowaniem emocji. Na czym dokładnie polega terapia Kids Skills i dlaczego warto ją stosować?

Podstawowe założenia metody Bena Furmana

Terapia Kids Skills początkowo powstała z myślą o osobach, które na co dzień pracują z dziećmi, czyli dla wychowawców w przedszkolu oraz nauczycieli. Jednak z biegiem czasu okazała się na tyle skuteczna, że zaczęto ją praktykować niemalże na całym świecie. Metoda Kids Skills jest nieskomplikowana i składa się z 15 kroków, przez które dziecko powinno przejść, aby mogło poradzić sobie z konkretnym problemem. Jaka jest zasadnicza koncepcja tej metody? Koncentrowanie się na samym problemie jest nieskuteczne. By osiągnąć zamierzony cel, trzeba wyrobić w sobie konkretną umiejętność, która pomoże w przezwyciężaniu trudności.

Jak mówi twórca metody, Ben Furman, ciągłe przypominanie dziecku o tym, że nie radzi sobie z jakąś sytuacją, nic nie wnosi. Dlatego osoby z jego otoczenia powinny je wspierać w ćwiczeniu zachowań, które pomogą rozwiązać problem. W tym celu należy umacniać w dziecku poczucie własnej wartości i pokazywać mu jego mocne strony, dzięki czemu będzie zmotywowane do tego, żeby poradzić sobie z trudnościami. Bardzo istotne w tej metodzie jest również wsparcie rodziców czy wychowawców w przedszkolu. Zwieńczeniem całego procesu nauki konkretnej umiejętności jest wspólne świętowanie z osobami, które pomagały dziecku. Umacnia to w nim poczucie własnej wartości oraz pokazuje, że wysiłek włożony w zmianę nawyków był opłacalny. Dzięki temu dziecko zyskuje wiedzę, że mierzenie się z kolejnymi wyzwaniami będzie znacznie prostsze.

 

Data dodania: 2022-09-30 12:33:41
Data edycji: 2022-11-03 12:34:33
Ilość wyświetleń: 343
Bądź
z nami
Logo Facebook
Facebook